6 Ağustos 2017

SMA Hastalığı ve Çaresi

SMA Hastalığı ve Çaresi

SMA Hastalığı ve ÇaresiSMA Spinal Muscular Atrophy hastalığı beyinden, kaslara gelen hareket emirlerinin iletilmemesidir. SMA beyinden gelen emirleri kas hücrelerine iletememesinin sebebi, SMA hücrelerini besleyen SMN genlerinin ölü olması veya fonksiyonlarının yeterince yapamamasıdır. Hastanın ölmemesinin hikmeti ise SMN geninin yedeği olan SMN 2’dir. SMN 2 sadece %10 protein üretebilmekte ve bu sayede SMA hastaları hayata tutunabilmektedir.

Spinal Muskuler Atrofilerin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kuvvetsizlik, yürüyememe, solunum, yutkunma, çiğneme fonksiyonlarında bozulma gibi belirtilen durumlar başka hastalıklarda da görülebilir, bunların varlığı elbette Spinal Muskuler Atrofi demek değildir. Bir sıra nörolojik muayene ve incelemeler tanı (teşhis) için gereklidir.
En önemli testlerden biri elektromiyogram (EMG) denilen tetkiktir. Kasa yerleştirilen elektrodlarla , kişinin kas ve sinirlerinin durumu anlaşılır. Kan tetkikleri ile birtakım enzim seviyelerine bakılır.
Bu tetkiklerle Spinal Muskuler Atrofiler öteki nöromüsküler hastalıklardan ayırt edilebilir.
Ayrıca yine kan örneklerinden yapılan bir takım genetik incelemelerle gendeki kusur saptanarak hasta ve hastalık taşıyıcıları tanınabilir.
Özellikle SMA tip II ve III hastalarında, kreatin fosfokinaz (CPK) değerlerinin az da olsa yükselmesi, elektromyografi (EMG) ve kas biyopsi sonuçla­rı hastalık tanısını destekleyen önemli kriterlerdir.

SMA Hastalığının bir çözümü var mı?

Teknik olarak var. Belki mükemmel derecede ayağa kalkıp yürüyüp koşamaz ama daha kaliteli yaşayabilir. Bağımsız emekleyerek de olsa hareket kabiliyeti gözle görülür bir şekilde artabilir.

Tabi tüm bunlar için kişinin hastalık derecesi ve sağlam SMN ve yedek SMN sayısı çok önemlidir. Ganoderma Lucidum Bu konudaki mantık şuradan geliyor; SMN1 delesyonu sonucu hareket sinirlerinin yaşaması için gerekli olan SMN proteini hiç üretilemediği için aslında bozuk olsa da SMA hastalarında %10 civarında SMN proteini üreten SMN2 kopya gen vücutta ne kadar fazla bulunursa bu protein miktarı doğal olarak yükselir. Böylece SMN2 kopya sayısı nedeniyle hastalık ağırlığı değişebilir düşüncesi mevcut.

Sonuç:

Fareler üzerinde yapılan çalışmalrda SMA hastası olan ve SMN genleri çalışmayan deneklerde Ganoderma Lucidum sporları kullanılarak hasarlı hücrelerin yenilendiği, ölü hücrelerin yerine yeniden sağlam hücrelerin kopyalanarak çoğaldığı kanıtlanmıştır. Bu bilimsel çalışmanın ışığında insanlar için bilimsel çalışmalar hızla devam etmektedir. Yani Ganoderma Lucidum SMA hastalarının iyileşmeleri için harika bir seçenek sunuyor olabilir. Bilimsel çalışmanın orijinal metnine Kaynakça bölümündeki 4 nolu maddeden erişebilirsiniz.

Yasin Umur
Gano Excel Türkiye
Bağımsız Distribütör TR8013015
+90551 187 5926
bilgi@KaliteliYasamak.com


Bu makaleler fikir vermek, hastalıkları doğru tanımak amacıyla hazırlanmış ve kaynakça bilimsel ispatlarına yer verilmiştir. Her hangi bir tedavi veya kesin iyileştirme söz konusu değildir. Konuyla alakalı Ganoderma Lucidum mantarının olası tedavi hammaddesi olarak kullanılabileceği dile getirilmiştir. Lütfen hekiminize danışınız.