6 Ağustos 2017

Ganoderma Lucidum Hammaddesi

Ganoderma Lucidum Hammaddesi

Ganoderma Lucidum, Polyporaceae ailesinden olup, geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür ve yenilebilir bir mantar değildir.

Ganoderma Lucidum mantarı yumuşak, altı odacıksız, belirgin bir sapı olmayan, yumuşak, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar.

Tadı acıdır ve tahta gibi serttir. Acı ve buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır.

Ganoderma Lucidum Mantarından elde edilen hammaddenin etkilerinden bazıları:

Ganoderma Lucidum Mantarı1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirici,
2. Antioksidan, enerji verici ve ağrı gidericidir,
3. Antibiyotik ve Antiviral etkili,
4. Kan şekeri, kolesterol ve lipit düşürücü,
5. Hafıza ve odaklanmayı geliştirici,
6. Kalp, Karaciğer ve Pankreas koruyucu,
7. Diyabet hastalarında insülin direncisini azaltıcı,
8. Kansere karşı koruyucu ve tedavi edici,
9. Cinsel performans arttırıcı,
10. Astım ve alerji koruyucu, tedavi edici.

 • Ganoderma Lucidum mantarında, miselinde ve sporlarında 400’ün üzerinde biyolojik aktif bileşen bulunmaktadır. Bunlar polisakkaritler, triterpenler, alkaloidler, nükleotidler, steroller, lektin, protein ve iz elementlerdir.
 • İçeriğinde ağrı kesici etkisi olduğu bilinen adenosin, karaciğeri toksinlerden koruyucu etkisi olan R,S-ganodermik ve ganasterone, anti-tümör ve antienflamatuar etkisi olan glukanlar ve polisakkartiler de bulunmaktadır.
 • Ganoderma Lucidum mantarında (Reishi) 800-2000 ppm düzeyinde organik Germanyum bulunmaktadır. Bu miktar, Ginseng bitkisindeki germanyum miktarından 4-5 kat fazladır. Sarımsak, tere ve sumakta da bulunan Germanyum, bir iz elementtir. Inorganik formu çok zararlı olmasına rağmen germanyumun organik formlarının sayısız faydası vardır.
 • Germanyum çok güçlü bir antioksidandır. Germanyum, organizmanın bağışıklık sistemini güçlendirdigi gibi vücudun toksinlerden arınmasını sağlamakta, yaşlanmayı geciktirmekte, adaptojen özelligiyle kandaki pH, potasyum, kalsiyum, trigliserit, bilirubin ve ürik asit seviyesini normallestirmekte, tiroit bezinin düzgün çalısmasını ayarlamakta ve damarların tıkanmasını engellemektedir.
 • Epilepsiye de iyi gelen germanyum, katarakt tedavisinde kullanılmakta, hipertansiyon hastalarında kan basıncını normal seviyelere getirirken, bazı kanser tiplerinde tümörlerin gelişmesini engelleyerek hastaların yaşam süresini uzatmakta, terminal aşamadaki ağrıyı nötralize etmekte ve ayrıca HIV virüsünün çogalmasını durdurmaktadır. (Hobbs 1995; Ooi 2000; Wasser 2005).
 • Ganoderma Lucidum mantarının içerdigi farmasötik etkili en önemli bileşik gruplarından biri, triterpenlerdir. Bu mantarda 140’ın üzerinde farklı triterpen bulunmaktadır. Antiseptik, ateş düsürücü, anti-kanser, antiviral, antibakteriyel etkileri olan triterpenler vücutta histamin salınımına engel olurlar. Ganoderma lucidum, yapısal olarak steroid hormonlarına benzeyen ve ganoderik asit olarak bilinen bir grup triterpenlerin tek bilinen kaynağıdır.
 • İçeriginde ayrıca: Ergosterol, Doymamış yağ asitleri, Vitaminler ve mineraller, Laktonlar, Alkaloidler, Mannitol bulunmaktadır.
 • Yapısının %90′ı su olan diger mantarların aksine Ganoderma Lucidum sadece %75 su içerigine sahiptir. Bunun 2 sonucu vardır: İlk olarak, yapısındaki su miktarının diger mantarlardakinden az olmasından dolayı, aktif bileşen miktarı daha fazladır. Öte yandan, su içeriginin az olmasından ve yapısında kitin içermesinden dolayı, Ganoderma Lucidum mantarının gövdesi sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kimse bu mantarı işlem görmeden yiyemez. Kitin, tıbbi önemi olan bileşikleri bloke etmektedir.
 • İnsanlar tarafından kullanılabilmesi için öncelikle, hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu bilimsel deneylerle ispatlanmış biyolojik aktif bileşiklerin, mantarın bu odunsu yapısından ekstrakte edilmesi yani özütlenmesi gerekir. Sindirim sistemimizde emiliminin sağlanabilmesi açısından da ölümsüzlük mantarının ekstrakt (özüt) formu en uygun tüketim şeklidir. Bu mantarın basitçe toz haline getirilmiş hali tamamen etkisizdir.
 • Ganoderma Lucidum mantarının polisakkaritleri doping etkisi yapmakta ve insan vücudunda bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısıyla, aktivitelerini arttırmaktadır. Diğer bir deyişle; beyaz kan hücrelerinin artmasıyla Reishi mantarı kanser oluşumunu önlemekte,oluşmuş kanser hücrelerinin gelişimini durdurmaya yardımcı olmakta, yani antitümör aktivitesi bulunmaktadır.
 • Ganoderma Lucidum kanser hücrelerinin yayılmasını önlemekle beraber hatta bu hücreleri yok etmekte, antitümör ilaçları, radyoterapi ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmakta, kanser hastalarının yaşam kalitelerini arttırmaktadır.
 • Ganoderma Lucidum Uzakdoğu-Asya ülkelerinde sonsuz gençliğin simgesi,uzun yaşamın sırrı olarak kabul edilmektedir. Uzun yaşamaktan kasıt en az 100 yaş sınırıdır.Ganoderma Lucidum, doğada ölü yada ölmekte olan meşe, karaağaç ve akçaağaç gibi bitkilerin üzerinde yetişmektedir. Bir çok Asya ülkesinde folklorik kullanımı bulunmakta, yetiştiriciliği bir sanat dalı olarak değerlendirilmektedir.
 • Son 30-35 yıldır insanlar üzerinde yapılan klinik araştırmalardaGanoderma Lucidum mantarının kansere karşı koruyucu etkilerinin yanında, aşağıdaki hastalıkların tedavi edilmesinde de olumlu etkisinin olduğu belirtilmektedir:
  • Kalp, beyin, karaciğer ve akciğer koruyucusudur. Bağışıklık sisteminide güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmakta, akne, adet düzensizliği, alzheimer, anoreksiya, astım, bronşit, depresyon, eklem romatizması, epilepsi, hemoroit, hipertansiyon, kireçlenme, kronik hepatit, katarakt, obezite, gut, nezle, rinit, retinal pigment dejerasyonu, saç dökülmesi, nefrit, nevrasteni, ülser ve uykusuzluk gibi bir çok hastalığın tedavisinde etkili olduğu deneylerle kanıtlanmıştır.

Bu hammede insan sağlığı, Kaliteli Yaşamak yani Welness için bulunmaz bir nimettir. Odunsu yapısından dolayı Ganoderma Lucidum mantarını doğrudan tüketmemiz mümkün değildir. Gano Excel, Ganoderma Lucidum mantarının özütünden çay, kahve, gevrek, sabun, sıcak çikolata, kapsüller ve diş macunu gibi günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğimiz formatlarda insanlığın hizmetine sunmaktadır.

Yasin Umur
Gano Excel
TR8013015
Bağımsız Distribütör
+90 (551) 187 5926

Sözlük

 1. Polyporaceae: Gençken yumuşak bir dokuya sahip gözenek taşıyan mantarlardan oluşan bir ailedendir; ancak genellikle ilerleyen zamanlarda yapısı sağlam, odunsu hale gelir ve genellikle ağaçlarda kabukumsu olarak büyüyen türe verilen isimdir.
 2. Polisakkarit (İng: Polysaccharide): Monosakkarit birimlerinin dallı ya da hat şeklinde birleşmesi ile oluşan, nişasta, glikojen, glikan vb. gibi yüksek molekül ağırlıklı karbohidrat sınıfı.
 3. Antioksidan: Canlı bir organizmada potansiyel olarak zararlı oksitleyici maddeleri ortadan kaldıran bir madde.
 4. Antibiyotik: Bazı mantar, aktinomiset ve bakteri türleri tarafından veya sentetik olarak üretilen ve mikroorganizmaların üreme veya gelişmelerini önleyen veya onları öldürücü etkiye sahip ilaç.
 5. Antiviral: Virüslerin üreme adımlarından bir veya bir kaçını engelleyerek virüs üremesini durduran veya baskılayan ajanlar.
 6. Lipit: Her tür organik yağın ortak adı.

Burada yazan tüm bilgiler Ganoderma Lucidum mantarının başta Wikipedia ve diğer klinik deneylerinin sonucunda alınmış ispatlarının derlemesidir. Kanunlar gereği bu sayfada hiç bir ürünün tedavi, ilaç mahiyetinde olduğu savunulmamaktadır. Kanuni Uyarı sayfamızda konuyla alakalı açıklamamızı okuyabilirsiniz. Yukarıda zikredilen tüm hastalıklar ve tedaviler için lütfen hekiminize danışınız.